A fost semnat contractul dintre Primăria Arad și firma arădeană PAB România pentru construcția podului peste Mureș, la capătul străzii Șaguna
![](https://lastradatv.ro/wp-content/uploads/2022/01/Screenshot_20220117_234355-1024x589.jpg)
În valoare de 165.734.324,98 lei (TVA inclus), contractul prevede realizarea următoarelor lucrări: construirea și modernizarea infrastructurii rutiere pe trei tronsoane cu o lungime totală de 7,7 km, construirea unui pod peste râul Mureș, în lungime de 295 m și o lățime de 23,5 m, amenajarea a două stații de reîncărcare pentru autobuzele alimentate electric, modernizarea a 17 stații de transport public și construirea a altor 6 stații noi, crearea, modernizarea sau după caz extinderea unui număr de 20 de intersecții semaforizate prevăzute cu sisteme de transport inteligente, plantarea a 300 de arbori și arbuști de-a lungul aliniamentelor stradale.
Lucrările vor începe în vara acestui an, cu un termen de execuție de 28 de luni.